top of page

Ahşap Neden Tercih Edilmelidir?* Ahşap yüksek taşıma gücüne sahiptir. 1kg ahşap, 1kg betondan veya çelikten daha fazla yük taşır.


* Ahşap malzemeler depreme ve farklı iklim koşullarına dayanabilir. Ahşap, kimyasal sıvılar ile işlenerek böcek tahribatı ve çürümesi tamamen önlenebilen bir malzemedir.


* Odunsu dokusu, diğer bitki dokularına göre en dayanıklı olanıdır.


* Ahşap kolay yandığı düşünülen bir malzemedir. Kesit büyüdükçe ahşabın yanma süresi uzar. Yangına karşı ısı geçirmeme ve kömürleşme özelliği sayesinde 600-800 derecede dayanımını kaybeden beton ve çelikten daha dirençlidir.


* Ahşap, yenilenebilen bir yapı malzemesidir. Yenilenebilir nitelikte olması, üstün ısı yalıtımı ve az enerji ihtiyacı duyması gibi özellikleri ile çok tercih edilen bir yapı malzemesidir.


* Montajı insan gücü ile yapılabilir. Diğer malzemelere göre hava koşullarından etkilenmez. Aşırı sıcaklar, soğuk, kar ve yağmur gibi olaylar ahşap haricinde tüm yapı uygulamalarına etki eder.


* Diğer yapı malzemelerinde daha sonradan ortaya çıkabilecek eksik demir konulması, kaynak hatası ve kalıbın erken alınması gibi hayati önem taşıyan kötü sonuçları taşıma riski neredeyse sıfıra yakındır. Böylelikle de deprem riski daima sıfıra yakındır.


* Ayrıca ahşap yapılar söküldüğünde daha az kayıp ile yeniden kurulabilir. Ahşabın onarım ve plan değişikliği kolaydır. Kullanıcıya "bireysel müdahale" imkanı tanır.


* Ahşap, çevre ile kimyasal bir dengededir. Çevreden etkilenmez ve çevreyi de etkilemez. Çevre ile uyumlu olması nedeniyle yüzyıllar boyu varlığını sürdürebilir.Bu duruma en güzel örnek ise 600 ve 700 yaşlarındaki ahşap camilerimizdir.


* Enerji dostudur. Ahşap bir evi ısıtmak için çok daha az enerji harcanır. 10 cm'lik bir ahşap, 160 cm'lik bir betonun izolasyon değerlerine sahiptir.


* Ahşap, dünyadaki geri dönüşümlü tek yapı malzemesidir. Ahşabın ham maddesi kullanıldıkça çoğalır.


* Eğer bir şehir ahşap desteği ile doğru yapılanırsa deprem riskinden 20 yıl içinde tamamen kurtulabilir.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page